Kako se koristi Arduino Relay Modul
U ovoj lekciji naučit ćete kako upravljati bilo kojim uređajem pomoću releja i Arduino kontrolera.
U ovoj lekciji ćemo objasniti:
- Šta su to releji?
- Praktična primjena releja,
- Šema povezivanja i kod za kontrolu releja,
- Specifikacija materijala
Šta su to releji:
Jakost struje i sam napon kojeg Arduino platforma isporučuje ne mogu se direktno koristiti za kontrolu većih potrošača, odnosno uređaja. Ovaj nedostatak lako se uklanja zbog izrazito velike modularnosti Arduino platforme.
Tako se, primjerice, može uz neznatne financijske troškove kupiti modul opremljen relejima (engl. relay).
Modul s relejom omogućava kontrolu trošila koji zahtijevaju veću struju i napon, bez obzira rade li na istosmjernim ili naizmjeničnim veličinama. Relej možemo aktivirati signalom kojega šaljemo preko Arduina (5V). Relej ovdje zapravo ima ulogu prekidača, kojim možemo zatvoriti ili otvoriti strujni krug potrošača. Potrošač mora imati poseban izvor napajanja.
Na slici smo prikazali releje sa 1, 2, 4, 8 i 16 kanala. Na primjer ako relej ima 4 kanala na releju to znači da se njime mogu kontrolirati četiri trošila odjednom.
Karakteristike releja sa slike :
Maksimalna snaga izmjenične struje 10A, 250 VAC,
Maksimalna snaga istosmjerne struje 10A i 30 V DC
Praktična primjena releja:
Releji su sklopke koje elektromehanički ili elektronički otvaraju i zatvaraju krugove. Releji upravljaju jednim električnim krugom otvaranjem i zatvaranjem kontakata.
U oba slučaja, primjena električne struje na kontakte promijeniće njihovo stanje.
U slučaju da koristimo jako velike potrošače, obično se između releja i uređaja postavi kontakter, ali to ćemo ostaviti za neke druge lekcije.
U uvodnom dijelu smo objasnili praktničnost i funkcionalnost releja i kako postoje releji sa više kanala. Obzirom da je logika korištenja relaja uvijek ista, smatram da je najbolje da vidimo sliku i šemu 8 kanalnog releja.
Kao što smo prethodno spomenuli, a možemo vidjeti na slici ispod, izlazi releja se označavaju sa:
COM – Common Pin – pin na koji povezujete napon koji ćete kontrolisati relejom,
NC (Normally Closed) – normalno zatvorena konfiguracija koristi se kada želite da relej zadano bude zatvoren, što znači da struja teče, osim ako pošaljete signal iz Arduino-a na modul releja da otvorite krug i zaustavite struju,
NO (Normally Open) – normalno otvorena konfiguracija djeluje obrnuto: relej je uvijek otvoren, tako da prekidač prekida i treba da pošalje signal iz Arduina da zatvori krug.
U slučaju da vam nisu jasne definicije izlaznih oznaka releja, u praksi to znači da kada na pin COM dovedemo željeni napon i u tom trenutku na pinu NC će biti prisutan napon, a na pinu NO neće biti napona. U većini slučajeva ćemo koristiti samo jedno stanje (NO ili NC), tako da u slučaju da želimo kontrolisati neki uređaj pomoću mikrokontrolera povezat ćemo ga na NO, što znači da kada pustimo sa mikrokontrolera signal LOW relej će propuštati struju, a na HIGH će se ugasiti.
Jako bitno je da shvatite princip rada releja, jer na vrlo jednostavan i praktičan način, uz par linija koda, možete upravljati sa uređajima nazivnog napona 220V.
Prednost releja sa više kanala je taj da se samo jednom dovede napon od 5V i GND.
Šema povezivanja i kod za kontrolu releja:
Kao što smo prethodno rekli, rijetko kada će se desiti da ćemo u projektu koristiti i NO i NC stanje sa jednog releja, ali ipak da bi shvatili kako relej funcioniše, u našem primjeru, prikazat ćemo šemu sa oba stanja:
Značenje boja:
Crvena = 5v (+)
Crna = GND (-)
Zelena = Signal za pokretanje špule releja
Plava = NO i NC kontakti za pokretanje dioda
Nakon što smo povezali sve komponente kao na šemi iznad, možemo primjetiti da dioda koja je povezana preko NC kontakta stalno svijetli (žuta dioda).
Kod za kontrolu releja:
Prisjetimo se da smo rekli da kontakt NC uvijek propušta struju dok se ne pusti signal LOW sa mikrokontrolera. Nakon što je kod Upload-ovan, u samom releju čut ćemo “klik”, što znači da je relej promijenio stanje, tj. da je struja propuštena kroz drugi kontakt tj. prema NO kontaktu.
Dioda koja je povezana preko NO kontakta (plava dioda) bit će aktivna 6 sekundi (delay 6000), nakon čega će relej promijeniti stanje, a dioda (žuta dioda) koja je povezana sa NC kontaktom bit će aktivna 2 sekunde (delay 2000). Svakim mjenjanjem stanja releja (klikom) samo će jedna dioda raditi.
Specifikacija materijala:
U ovoj lekciji koristili smo sljedeći materijal :
- 1x Arduino Uno
- 1x Breadboard
- 9x Komunikacijski kablovi
- 2x Otpornik 220Ω (za diode)
- 2x Led dioda (zuta i plava)
Sa znanjem koje ste stekli u ovoj lekciji možete relej prilagoditi tačno vašim potrebama i upravljati željenim uređajima. Bitno je naglasiti da pazite na bezbijednost prilikom rada sa 220V.
Više detalja o 8 kanalnom releju :