Kako se koristi Potenciometar u Arduino Projektima
U dosadašnjim lekcijama smo objasnili skoro sve najosnovnije pojmove, pa ćemo krenuti lagano sa kombinovanjem koda i upoznavanjem sa nekim novim komponentama.
U ovoj lekciji ćemo objasniti:
- Šta je to potenciometar?
- Šema povezivanja i kod za očitanje potenciometra,
- Šema povezivanja i kod za PWM kontrolu led diode pomoću potenciometra,
- Specifikacija materijala
Šta je to potenciometar?
Najjednostavniji I najkraći opis za potencimetar je da je potenciometar ništa drugo nego promjenjivi otpornik. Naravno, nemaju svi potenciometri iste karakteristike I razlikuju se u mnogočemu, ali za našu današnju lekciju dovoljan je najjednostavniji I najčešće korišteni potenciometar B10K tj. potenciometar od 10 K Ohm.
Na animaciji je jako lijepo pobjašnjen princip rada jednog potenciometra. Na krajeve potenciometra dovest ćemo GND (-) i 5V (+) sa našeg Arduino kontrolera, a srednji pin ćemo povezati sa A0 (možete I neki drugi) pinom kako bi dobili (očitali) vrijednost sa potenciometra.
Šema povetivanja I kod za očitavanje potenciometra
U ovom primjeru ćemo pratiti stanje potenciometra nakon uspostavljanja serijske komunikacije između Arduina i vašeg računara na kojem je pokrenut Arduino softver (IDE).
Prvo što trebamo uraditi je povezati Arduino Uno sa potenciometrom kao na šemi
Nakon što smo povezali potenciometrar kao na šemi, potrebno je da unesemo kod kao sa slike br.1, uradimo UPLOAD i vrtimo pomičnim dijelom potenciometra. Arduino bi trebao očitavati vrijednosti u ovisnosti o poziciji vašeg potenciometra.
Šema povezivanja i kod za PWM kontrolu led diode pomoću potenciometra
Sada kada znamo šta je to potenciometar i kako ga povezati sa Arduino mikrokontrolerom, iskoristit ćemo znanje iz prethodnih lekcija kao što su PWM modulacija i MAP funkcija.
Općenito potenciometri se jako često koriste u projektima, a najčešće imaju ulogu podešavanja brzina ili pozicija. Npr. zamislite da imate industrijsku traku koju želite ubrzavati ili usporavati i jedno od rješenja bi bilo MAP-irati (usporediti) vrijednost sa potenciometra i zadati željenu brzinu motoru koji pokreće traku.
U ovom primjeru mi ćemo MAP-irati vrijednost potenciometra na vrijednosti koje odgovaraju PWM vrijednostima, a na Pin 9 ćemo povezati Led diodu.
Nakon što smo povezali sve kao na šemi, potrebno je da unesemo kod kao sa slike br.2
Ako ste pravilno povezali sve komponente i uspješno upload-ovali kod pomjerajte svoj potenciometar i gledajte u LED diodu.
Specifikacija materijala:
- 1x Arduino Uno
- 1x Breadboard
- 1x Potenciometar b10k ili neki drugi
- 1x Otpornik 220Ω
- 1x Led dioda
- 7x Komunikacijski kablovi
U ovoj lekciji naučili smo kako pomoću potenciometra jednostavno možemo upravljati intenzitetom svjetlosti led diode. Također uz par linija koda možete isprogramirati da se u ovisnosti od očitane vrijednosti pale 1,2 ili 3 diode.